Wschodni sękacz - król jajek

Kuchnia wschodniego regionu Polski z pewnością może być dla wielu ludzi obcym tematem i zagadnieniem. Prawie w całości bazująca na kuchni pachnącej świeżością, co oznacza przepełnionej zapachami i bogatej w chleb, kiełbasę, jajka, różne rodzaje sera np. owczy, co zapewne dla wielu może być zbyt ciężka. A to jednak nie jest prawdą! Diametralnie często podobnie jak w dalszych regionach Polski tu na Pojezierzu Suwalskim przyrządza się dania z kartofelków lub jajek.
Pyszny sękacz jest to sztandar specjalność Warmii i Mazur, stary przepis nawiązuje do kuchni plemion Bałtów, mieszkających i żyjących tu niegdyś.Według receptur starych kopa czyli 60 jaj jest potrzebne do jego zrobienia.

Bazę w postaci jajka dodajemy praktycznie w przeważającej ilości do każdej potrawy. Wypróbowane jaja czyli te, które się sprawdziły przy przyrządzaniu masy na ciasto lub też różnych dań jak np. Jaja Farmio (http://www.farmio.com) w dużej mierze stanowią idealną podstawą do regionalnego sękacza.
Jak zdobyć oryginalny sękacz suwalski?

W sytuacji gdy choćby raz w życiu ugryzł regionalną perełkę kuchni suwalskiej zdaje sobie sprawę, jak wyśmienity jest to przysmak. Zdarza się, że niektórzy zajadają sękacza na słono, choć z pewnością to ciasto słodkie niż wytrawne.
Stare przepisy w treści pojawia się, że to właśnie z takiej jajek czyli kopy 60 żółtek przyrządza się idealny sękacz. W przepisach na dziś ich liczba może się wahać od 30 do 45.
Tradycyjne przepisy Warmii i Mazur to tajemnicze bogactwo tysiąca przepisów, a ich bazą są jajka i ziemniaki.